Siemens 3Rt2016-1Bb42 Power Contactor 690V Dc 24V A600/Q600
Product image 7
Product image 8
Siemens Ag
Sirius
Contactor
3Rt2016-1Bb42
Dc 24V
G/160411
*E06*
Iec/En/K60947-4-1 50/60Hz
Gb14048.4 / 50Hz
Ie Ac-1: 22 A
Ui: 690V
Jem Ac3.1.0-0
Torque: 7…10.3 Lb In
0,8…1,2 Nm
Pz 2/Ø5…6Mm
Csa B44.1/Asme A17.5
20 A 600V
Short Circuit 5Ka, 600V
Aux. Cont. A600/Q600
75˚C Cu Wire Only
3P 380V9 A Ac-3
Ktl Sw02006-11002
1P3Rt2016-1Bb42+Sg/160411408007
Made In Germany
Weight: 300 Gm
Product Information
Shipping & Returns
Description
Siemens Ag
Sirius
Contactor
3Rt2016-1Bb42
Dc 24V
G/160411
*E06*
Iec/En/K60947-4-1 50/60Hz
Gb14048.4 / 50Hz
Ie Ac-1: 22 A
Ui: 690V
Jem Ac3.1.0-0
Torque: 7…10.3 Lb In
0,8…1,2 Nm
Pz 2/Ø5…6Mm
Csa B44.1/Asme A17.5
20 A 600V
Short Circuit 5Ka, 600V